Skip to main content

Mars, choć obecnie suchy i jałowy, miał w przeszłości epokę, kiedy woda płynęła po jego powierzchni. Jednak nowe badania sugerują, że woda mogła istnieć na powierzchni Marsa przez krótszy czas, niż wcześniej sądzono. To odkrycie może mieć znaczący wpływ na poszukiwania śladów dawnego mikroskopijnego życia na Marsie.

Dotychczas uważano, że obserwowane na Marsie przez takie misje jak Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) NASA wąwozy zostały wyżłobione przez płynącą wodę. Nowe badania wskazują jednak, że mogły one powstać w wyniku eksplozywnego sublimowania lodu dwutlenku węgla.

Ponieważ płynna woda jest uważana za niezbędny składnik potrzebny do powstania i utrzymania życia, te wyniki mogą być niekorzystne dla poszukiwań dawnych form życia na Marsie. „To wpływa na nasze pomysły dotyczące wody na Marsie w ogóle, a więc także na nasze poszukiwania życia na planecie,” powiedziała liderka zespołu, Lonneke Roelofs z Uniwersytetu w Utrechcie.

Roelofs wyjaśniła, że atmosfera Marsa składa się w 95% z dwutlenku węgla. W zimie na Marsie temperatury spadają poniżej -120 stopni Celsjusza, co jest wystarczająco zimno, by zamrozić dwutlenek węgla w atmosferze marsjańskiej. Kiedy przychodzą cieplejsze temperatury wiosną marsjańską, lód dwutlenku węgla może przejść z powrotem do formy gazowej, pomijając fazę ciekłą, co nazywa się „sublimacją”. Proces ten jest szczególnie gwałtowny na Marsie.

Badania przeprowadzone przez Roelofsa i jego kolegów, które symulowały warunki marsjańskie w laboratorium, bezpośrednio obserwowały sublimację lodu dwutlenku węgla. „Dzięki specjalistycznemu sprzętowi laboratoryjnemu mogliśmy bezpośrednio obserwować ten proces,” powiedział Roelofs. „Obserwowaliśmy nawet, że przepływy rumowiska napędzane przez lód dwutlenku węgla w warunkach marsjańskich płyną równie efektywnie, jak przepływy rumowiska napędzane przez wodę na Ziemi.”

Tak więc woda płynna mogła nie być zaangażowana w tworzenie niektórych marsjańskich wąwozów i kanałów. „Moje badania teraz pokazują, że oprócz przepływów rumowiska napędzanych przez wodę, sublimacja zamarzniętego dwutlenku węgla może również służyć jako siła napędowa za tworzenie się tych marsjańskich krajobrazów wąwozowych,” powiedział Roelofs. „To odsuwa obecność wody na Marsie dalej w przeszłość, zmniejszając szansę na życie na Marsie.”

Źrodło: Yahoo