Skip to main content

Naukowcy dokonali rewolucyjnego odkrycia, przekształcając czystą wodę w metal, co pozwala jej przewodzić prąd elektryczny. Dotąd uważano, że woda staje się metaliczna tylko pod ekstremalnie wysokim ciśnieniem, nieosiągalnym w laboratorium. Jednak nowe badania pokazały, że kontakt czystej wody z metalem alkalicznym, takim jak stop sodu i potasu, może wprowadzić do wody swobodnie poruszające się naładowane cząstki, nadając jej metaliczne właściwości.

Ta przewodność trwa tylko kilka sekund, ale otwiera nowe możliwości badania tej fazy wody bezpośrednio. Fizyk Robert Seidel z Helmholtz-Zentrum Berlin für Materialien und Energie w Niemczech wyjaśnił, że można zobaczyć przejście wody w stan metaliczny gołym okiem, gdy kropla sodowo-potasowa pokrywa się złotym połyskiem.

Badanie to może pomóc zrozumieć ekstremalne warunki wysokiego ciśnienia w dużych planetach naszego Układu Słonecznego, takich jak Neptun czy Uran, gdzie przypuszcza się, że wiruje metaliczny wodór, a jedynie na Jowiszu ciśnienie jest wystarczająco wysokie, by przekształcić czystą wodę w metal. Odkrycie to nie tylko dowodzi, że metaliczną wodę można wytworzyć na Ziemi, ale także charakteryzuje jej spektroskopowe właściwości, które wiążą się z pięknym złotym połyskiem.

Źródło: Nature