Skip to main content

Naukowcy stworzyli pierwszy w historii „atlas” jajnika kobiecego, który może zrewolucjonizować leczenie niepłodności. Ten przełomowy projekt mapuje komórki jajnika oraz określa, które geny są aktywne w konkretnych komórkach i w jakim momencie są aktywowane podczas prawidłowego rozwoju komórki jajowej. Badanie, opublikowane w magazynie Science Advances, analizowało tkankę jajnika od dawców organów, co pozwoliło określić kluczowe geny niezbędne dla rozwoju zdrowej komórki jajowej.

Rozumienie tego procesu otwiera drzwi do nowych metod leczenia niepłodności. „Te nowe dane pozwalają nam zacząć budować nasze zrozumienie tego, co sprawia, że komórka jajowa jest dobra – co decyduje o tym, który pęcherzyk będzie rósł, owulował, zapłodniony i stanie się dzieckiem,” powiedziała Ariella Shikanov, współautorka badania i profesor inżynierii biomedycznej na Uniwersytecie Michigan.

Kiedy osoba przychodzi na świat, w jej jajnikach znajduje się już około 700,000 niedojrzałych komórek jajowych, czyli oocytów. Do okresu dojrzewania wiele z tych oocytów ulega degeneracji, pozostawiając około 400,000 potencjalnie dojrzałych komórek w rezerwie jajnikowej. Od momentu dojrzewania, hormony pobudzają niektóre z tych pęcherzyków do aktywacji i wzrostu w jajnikach każdego miesiąca. Następnie, zaledwie kilka z nich produkuje dojrzałe komórki jajowe, z których jedna jest uwalniana do jajowodów, łączących jajniki z macicą, podczas gdy pozostałe aktywowane pęcherzyki zanikają wraz z ich komórkami jajowymi.

Źródło: Live Science