Skip to main content

Bill Ryerson z Cornell University’s College of Veterinary Medicine odkrył, że węże można podzielić na dwie kategorie polujące: błyskawiczne „uderzacze” i wolniejsze „porywacze”. To przełomowe odkrycie, zaprezentowane na dorocznym spotkaniu Towarzystwa Biologii Integracyjnej i Porównawczej, rzuca nowe światło na ewolucję i zachowania łowieckie węży.

„Uderzacze”, do których należą m.in. boa dusiciel i pytony, atakują swoją zdobycz z góry, błyskawicznie wbijając w nią igiełkowate zęby znajdujące się na przedniej części dolnej szczęki. Następnie oplatają głową swoją ofiarę, aby wstrzyknąć jad lub udusić ją. Z kolei „porywacze”, takie jak węże królewskie czy węże ziemne, atakują wolniej i nie otwierają tak szeroko paszczy, uderzając obiema szczękami jednocześnie.

Do tej pory herpetolodzy skupiali swoją uwagę głównie na kłach węży, które są przekształconymi zębami służącymi do wstrzykiwania jadu. Ryerson poszerzył tę perspektywę, skupiając się na pozostałych zębach. Okazało się, że mają one kluczowe znaczenie w ewolucji i technice polowania węży. W swych badaniach Ryerson analizował usta dziesiątek zakonserwowanych okazów węży, odkrywając, że niektóre gatunki, jak boa dusiciel, posiadają wąskie, pionowe zęby w przedniej części dolnej szczęki, podczas gdy inne, na przykład węże królewskie, mają szersze, zakrzywione zęby.

Ryerson przeprowadził również skanowanie rentgenowskie szczęk i zębów prawie 70 węży z 13 gatunków, a także filmował wysokiej prędkości nagrania węży atakujących martwe gryzonie. Jego obserwacje wyraźnie podzieliły węże na dwie kategorie, w zależności od kształtu ich zębów oraz sposobu ataku.

Odkrycie różnic w budowie zębów węży nie było tak zaskakujące, jak stwierdzenie, że kształt zębów odpowiada sposobowi ataku. Ryerson spodziewał się bardziej złożonego obrazu, ale wyniki badań jednoznacznie wskazały na istnienie tych dwóch strategii łowieckich. Badacz wyraził też zainteresowanie dalszymi badaniami w celu zobaczenia, czy ten wzór zachowa się również w przypadku bardziej wyspecjalizowanych gatunków węży, takich jak te żyjące na drzewach czy pod ziemią.

Źródło: Yahoo News