Skip to main content

Naukowcy z projektu Event Horizon Telescope (EHT) odkryli, że wokół czarnej dziury w centrum galaktyki M87, znanej jako M87*, istnieją skręcone pola magnetyczne. To przełomowe odkrycie może pomóc zrozumieć, w jaki sposób materia unika bycia pochłoniętą przez tę kosmiczną olbrzymkę.

M87*, która ma masę równą około 6,5 miliarda mas Słońca i znajduje się około 54 milionów lat świetlnych od Ziemi, zyskała rozgłos w 2019 roku, gdy po raz pierwszy w historii ludzkości udało się sfotografować otoczenie czarnej dziury. Najnowsze badania EHT pokazują, że skręcone pola magnetyczne wokół M87* mogą odgrywać kluczową rolę w wyrzucaniu materii w przestrzeń kosmiczną w postaci silnie skolimowanych (równoległych) strumieni, które poruszają się z prędkością bliską prędkości światła.

Te odkrycia dostarczają nowych informacji o magnetycznym polu i cząstkach przyspieszanych do prędkości bliskich prędkości światła wokół czarnej dziury. To z kolei rzuca nowe światło na zrozumienie, jak czarne dziury konsumują materię i wyrzucają ją poza swoje galaktyki. Badacze nadal analizują dane, aby uzyskać silniejsze dowody na istnienie skręconych pól magnetycznych, co może przynieść nowe wskazówki dotyczące tajemnic otaczających M87*.

Źródło: Yahoo News