Skip to main content

Naukowcy odkryli ogromną planetę znajdującą się 1200 lat świetlnych od Ziemi, której gęstość można porównać do waty cukrowej, poinformowano w poniedziałek. Planeta o nazwie WASP-193b jest exoplanetą, co oznacza, że znajduje się poza naszym układem słonecznym. Jest o 50% większa od Jowisza – największej planety w naszym układzie słonecznym, ale siedmiokrotnie mniej masywna z powodu jej nadzwyczajnie niskiej gęstości.

„Planeta jest tak lekka, że trudno znaleźć odpowiednik w stanie stałym,” mówi Julien de Wit, profesor z MIT i współautor badania, w komunikacie prasowym. „Dlaczego jest porównywalna do waty cukrowej? Ponieważ obie są prawie całkowicie powietrzem. Planeta jest po prostu super puszysta.”

Niezwykle niska gęstość czyni WASP-193b anomalią wśród ponad 5000 odkrytych do tej pory egzoplanet. Jedyną znaną planetą mniej gęstą niż WASP-193b jest Kepler-51d, planeta podobna do Neptuna, odkryta dekadę temu.

Naukowcy sądzą, że WASP-193b, orbitująca wokół gwiazdy podobnej do Słońca co 6,25 dnia, składa się głównie z wodoru i helu. Prawdopodobnie gazy te tworzą ogromnie rozdętą atmosferę, ale nadal nie wiadomo, jak planeta może być tak bardzo napompowana.

„Nie wiemy, jak umieścić tę planetę we wszystkich teoriach formowania, które mamy obecnie, ponieważ jest wyjątkiem od wszystkich,” mówi Francisco Pozuelos, autor badania i astronom z Instituto de Astrofisica de Andalucia. „Nie możemy wytłumaczyć, jak ta planeta została utworzona.”

Planeta pozostaje „kosmiczną tajemnicą”, mówi Khalid Barkaoui, główny autor badania. Barkaoui ma nadzieję rozwikłać tę tajemnicę, badając właściwości atmosferyczne za pomocą Teleskopu Kosmicznego Jamesa Webba.

Naukowcy używają terminu „Super-Puffs” do określenia tej unikalnej klasy eksoplanet o gęstości podobnej do bawełny cukrowej. NASA stwierdza, że w naszym układzie słonecznym nie istnieje nic podobnego.

Źródło: Yahoo News