Skip to main content

Niedawne badania opublikowane w Journal of the American Medical Association ujawniają, że pacjenci leczeni nowymi lekami na otyłość często odzyskują wagę po zakończeniu kuracji. Badanie skupiło się na tygodniowych iniekcjach tirzepatidu, składnika leku na odchudzanie Eli Lilly, Zepbound, który został niedawno zatwierdzony w Stanach Zjednoczonych.

W trakcie 36-tygodniowego badania 670 dorosłych osób osiągnęło średni spadek masy ciała o 20,9%. Następnie uczestników podzielono na dwie grupy: jedna kontynuowała przyjmowanie Zepbound, a druga otrzymywała placebo. Po 88 tygodniach, grupa przyjmująca placebo odzyskała prawie połowę utraconej wagi, kończąc z wagą o 9,9% niższą niż na początku. Tymczasem osoby kontynuujące leczenie Zepbound nadal traciły na wadze, kończąc z 25,3% mniejszą wagą niż na początku.

Uczestnicy badania to głównie kobiety w średnim wieku 48 lat, a ich średnia waga na początku badania wynosiła 107,3 kg. Wszyscy byli zachęcani do zmniejszenia dziennej diety o 500 kalorii i do ćwiczeń przez co najmniej 150 minut tygodniowo.

Badanie wykazało, że powszechnymi skutkami ubocznymi były problemy żołądkowo-jelitowe, w tym nudności, biegunka, zaparcia i wymioty. Autorzy badania, pod przewodnictwem Louisa Aronne z Weill Cornell Medicine w Nowym Jorku, zaznaczają, że wyniki te podkreślają potrzebę kontynuowania farmakoterapii w celu zapobiegania ponownemu przybieraniu na wadze.

Leki te, zwane agonistami GLP-1, działają poprzez naśladowanie funkcji hormonu, który wydziela insulinę, spowalnia opróżnianie żołądka i hamuje apetyt. Choć leki te zmniejszają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych związanych z otyłością, mogą również zwiększać ryzyko problemów żołądkowo-jelitowych.

Koszt leczenia również stanowi barierę. Miesięczny koszt Zepbound to 1,059.87 dolarów, a ubezpieczenia zdrowotne często nie pokrywają leków na odchudzanie. Medicare, państwowe ubezpieczenie dla osób starszych, nie obejmuje ich refundacją.

Źródło: Science Alert