Skip to main content

Rosyjski kosmonauta Oleg Kononenko pobił rekord czasu spędzonego w kosmosie, przekraczając dotychczasowy rekord Gennadiego Padalki, osiągając ponad 878 dni na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Od września 2023 roku Kononenko przebywa na swojej piątej misji na ISS i planuje pozostać tam do września 2024 roku, co ostatecznie zwiększy jego rekord do imponujących 1110 dni.

Kononenko, który rozpoczął swoje kosmiczne podróże w 2008 roku, podkreśla, że jego motywacją nie jest ustanawianie rekordów, ale pasja do pracy w kosmosie. Mimo to, przyznaje, że jest dumny z tego, że rekord długości pobytu człowieka w kosmosie nadal należy do Rosjanina. Osiągnięcie to nie jest jednak bez konsekwencji dla zdrowia. Długotrwały pobyt w nieważkości wiąże się z utratą gęstości kości i atrofią mięśni, co wymaga lat na regenerację po powrocie na Ziemię. Ponadto, kosmonauci narażeni są na zwiększone ryzyko złamań, problemów z erekcją oraz wyższe ryzyko nowotworów z powodu ekspozycji na promieniowanie.

Kononenko przyznaje również, że izolacja i oddalenie od bliskich stanowią emocjonalne wyzwanie misji kosmicznych. Mimo to, podkreśla, że nie czuje się pozbawiony ani izolowany, a dopiero powrót na Ziemię uświadamia mu, ile ważnych chwil życiowych przegapił, będąc z dala od rodziny.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, wynik współpracy międzynarodowej, w tym Rosji, USA, Japonii, Europy i Kanady, znajduje się na orbicie od 1998 roku. Pomimo napięć politycznych i technicznych problemów z rosyjskimi modułami, stacja pozostaje kluczowym obiektem badawczym w przestrzeni kosmicznej. Rosja zapowiedziała wycofanie się z projektu ISS do końca 2024 roku, planując budowę własnej stacji kosmicznej, choć współpraca międzynarodowa ma być kontynuowana do 2025 roku.

Rekord najdłuższego pojedynczego lotu kosmicznego nadal należy do kosmonauty Valerija Poliakowa, który spędził na stacji Mir 437 dni podczas misji w latach 1994-1995. Kononenko i jego osiągnięcia podkreślają nie tylko wytrwałość ludzi w dążeniu do eksploracji kosmosu, ale także przypominają o wyzwaniach, jakie niesie ze sobą życie poza Ziemią.

Źródło: Science Alert