Skip to main content

Naukowcy ze Stanford University stworzyli przełomowe panele słoneczne, które mogą wytwarzać energię elektryczną nawet w nocy. Badanie, opublikowane w „Applied Physics Letters” w kwietniu 2022 roku, wykorzystuje proces zwanym „chłodzeniem radiacyjnym” do modyfikacji istniejących paneli słonecznych.

Proces ten polega na tym, że panele słoneczne w nocy emitują ciepło w kierunku przestrzeni kosmicznej, tworząc różnicę temperatur między panelami a powietrzem. Ta różnica temperatur może być wykorzystana do wytwarzania energii elektrycznej, dzięki zastosowaniu generatora termoelektrycznego na panelach.

Chociaż te zmodyfikowane panele słoneczne nie wytwarzają dużej ilości energii elektrycznej – jedynie niewielki ułamek tego, co jest wytwarzane w ciągu dnia – to technologia ta może mieć szerokie zastosowania w przyszłości. Przykłady obejmują oświetlenie lub ładowanie elektroniki i czujników.

Obecnie panele słoneczne pracujące w nocy nie są w stanie radykalnie zmienić ilości wytwarzanej energii elektrycznej, ale jak zauważa dr Shanhui Fan, autor badań, przyszłe wersje tego projektu mogą znacznie poprawić jego wydajność, czyniąc go bardziej opłacalnym.

To przełomowe badanie podkreśla, jak jasna może być przyszłość czystej energii – nawet gdy słońce nie świeci.

Źródło: Yahoo News