Skip to main content

Planowane na 2027 roku śmiałe podwodne centrum badawcze może stać się „Międzynarodową Stacją Kosmiczną dla oceanów” według naukowców z brytyjskiego DEEP Research Labs. Projekt nazwany Sentinels ma stanowić system modułowych habitatów umieszczanych aż 200 metrów pod wodą. Jest to innowacyjne podejście, które ma być dostępne dla publiczności, umożliwiając zgłaszanie się do różnych projektów badawczych związanych z oceanografią. Planowana jako miejsce schronienia dla badań podwodnych, habitat ma być jednocześnie studium zrównoważonego rozwoju oraz długich pobytów (około miesiąca) w głębinach morza.

Technologia ma pomieścić załogi krótkoterminowe liczące sześć osób, a także stacje badawcze półtrwałe z liczbą załogi do 50 osób. Podobnie jak w filmach science fiction, projekt DEEP, założony w 2021 roku, realizuje swoje cele z zachowaniem najwyższego priorytetu bezpieczeństwa. O ile nie wystąpi atak megalodona, habitat ten ma służyć badaniom, nauce i archeologii morskiej. Celem jest nawiązanie współpracy z uniwersytetami i różnymi krajami, by wzbogacić doświadczenie edukacyjne. Jego twórcy wierzą, że DEEP stanowi najlepszą szansę na powrót habitatów na dno oceanu w celach pokojowych. Planowane jest, że Sentinels mogą wytrzymać aż 20 lat, co pozwoli na długie badania oparte na tym miejscu. Innowacyjne systemy modułowe mają być elastyczne i możliwe do całkowitej personalizacji, a wewnętrzne wyposażenie będzie zgodne z efektywnymi koncepcjami designu, zapewniając niezbędne udogodnienia.

Wnętrze habitatów ma przypominać połączenie USS Enterprise i nowoczesnego przyczepowego domu kempingowego. Projektanci DEEP zapowiadają wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań, w tym łazienki z zamkniętym systemem utylizacji bioodpadów, nad którym obecnie trwają prace. W habitatach znajdą się również „moonpool” do nurkowania i laboratoria badawcze. Planowane jest zastosowanie mikrosieci energetycznych oraz boi komunikacyjnych satelitarnych, które umożliwią kontakt z lądem. Niezależność od powierzchni to jeden z kluczowych elementów projektu DEEP. Eksperci zapewniają, że Sentinels nie będą wymagać kosztownych statków wspierających na powierzchni. Istnieje przekonanie, że życie pod wodą może być doskonałym polem treningowym dla misji kosmicznych, co może dostarczyć cennych doświadczeń dla przyszłych podróży w kosmos. Ambicją DEEP jest rozwinięcie innowacyjnych podejść do zrównoważonego połączenia głębokiego morza z ludzkością. Projekt ma na celu zgłębianie tajemnic naszego podwodnego świata, szelfów kontynentalnych i innych cudów, nie szkodząc im. Twórcy podkreślają, że kochają naszą planetę i uwielbiają oceany, dlatego wszystkie produkty projektu są projektowane z myślą o trwałości i autonomii, minimalizując wpływ na dno morskie. Ostatnie aktualizacje na temat innowacji poprawiających jakość naszego życia i ratujących planetę można znaleźć w bezpłatnym biuletynie informacyjnym.

Źródło: Yahoo News