Skip to main content

Studenci z ETH Zurich i Lucerne University of Applied Sciences and Arts osiągnęli wyjątkowy sukces, bijąc rekord przyspieszenia elektrycznym samochodem „mythen”. Po roku ciężkiej pracy, pojazd ten przyspieszył od 0 do 100 km/h w zaledwie 0,956 sekundy, na dystansie wynoszącym 12,3 metra. Rekordowy wynik został potwierdzony przez Guinness World Records na Switzerland Innovation Park w Duebendorf w Szwajcarii, gdzie studenci pracowali nad pojazdem.

Zespół Academic Motorsports Club Zurich (AMZ) jest niezmiernie zadowolony z tego osiągnięcia. Projekt „mythen” to efekt wielu godzin pracy, podczas których studenci doskonalili różne elementy pojazdu. Guinness World Records potwierdził, że „Mythen” pobił poprzedni rekord przyspieszenia dla pojazdów elektrycznych, wynoszący 1,461 sekundy i ustanowiony we wrześniu 2022 roku przez zespół z Uniwersytetu w Stuttgarcie.

Wszystkie komponenty „mythen”, od płyt drukowanych (PCB) po podwozie i baterię, zostały opracowane przez samych studentów i zoptymalizowane pod kątem ich funkcji. Dzięki lekkim materiałom, waga samochodu wyścigowego wynosi tylko około 140 kilogramów. Silniki w piastach i układ napędowy o mocy 240 kilowatów nadają pojazdowi imponującą moc.

„Jednak moc to nie jedyny czynnik decydujący o ustanowieniu rekordu przyspieszenia – kluczowe jest skuteczne przeniesienie tej mocy na podłoże”, mówi Dario Messerli, szef aerodynamiki w AMZ. Zespół AMZ opracował specjalne rozwiązania, które zapewniają silną przyczepność pojazdu już na samym początku przyspieszenia.

Zespół AMZ już wcześniej ustanawiał rekordy przyspieszenia dla samochodów elektrycznych – w 2014 i 2016 roku. Teraz rekord świata ponownie należy do Szwajcarów, a studenci ETH Zurich są przekonani, że nie oddadzą go wkrótce.

Źródło: ETH Zurych