Skip to main content

Naukowcy z Instytutu SETI, wraz z zespołem z UC Davis i Alaska Whale Foundation, podjęli się fascynującego wyzwania – próby komunikacji z wielorybami, co może być próbą generalną przed ewentualnym kontaktem z obcymi cywilizacjami. Wieloryby garbate, znane z ich pieśni podróżujących na odległość do 10 000 mil pod wodą, stały się obiektem badań zespołu Whale-SETI.

W niedawnym eksperymencie naukowcy przeprowadzili interakcję z wielorybem o imieniu „Twain”, który przez około 20 minut krążył wokół ich łodzi, reagując na każdy dźwięk wydawany przez naukowców. Używając teorii informacji, opracowanej w latach 40. XX wieku przez inżyniera elektryka Claude’a Shannona, badacze analizują sygnały dźwiękowe wielorybów, aby zrozumieć, jakie informacje mogą one zawierać.

Chociaż komunikacja ta jest jeszcze w początkowej fazie i naukowcy nie są w stanie w pełni zrozumieć „języka” wielorybów, istnieje nadzieja na rozwój technologii tłumaczenia, która umożliwi lepsze zrozumienie ich sygnałów. To badanie rzuca światło na to, jak wiele gatunków na Ziemi może chcieć z nami rozmawiać, tylko jeszcze nie wiemy, jak to zrobić.

Źródło: Universe Today