Skip to main content

W Nowym Jorku chirurgom udało się wykonać pierwszy na świecie przeszczep całego oka. Operacja ta jest uznawana za przełom medyczny. Choć nie wiadomo jeszcze, czy pacjent będzie mógł widzieć przez przeszczepione oko, jest to olbrzymi krok naprzód.

Aaron James, 46-letni lineworker z Arkansas, który przeżył porażenie prądem o napięciu 7200 woltów, stracił w wyniku wypadku lewe oko i inne części twarzy. Zabieg przeprowadzono w ośrodku medycznym NYU Langone Health, znanym z operacji transplantacji twarzy.

Przeszczepienie oka to od dawna cel nauk medycznych. Chociaż częściowe przywracanie wzroku udało się osiągnąć u zwierząt, to nigdy wcześniej nie przeprowadzono tego u człowieka.

Operację przeprowadził Eduardo Rodriguez, który ma na koncie już pięć przeszczepów twarzy. Zespół lekarzy wykorzystał dorosłe komórki macierzyste pochodzące z szpiku kostnego, aby wspomóc naprawę nerwu wzrokowego.

Aaron James, którego prawe oko pozostało nienaruszone, był idealnym kandydatem do przeszczepu, ponieważ i tak wymagał leków immunosupresyjnych. „Mogę znowu wąchać, jeść, smakować jedzenie. Po raz pierwszy od półtora roku mogłem pocałować żonę. Chcę wychodzić do ludzi bez maski,” powiedział James.

Chociaż realne przywrócenie wzroku może wymagać dalszych innowacyjnych podejść, takich jak terapia genowa czy urządzenia omijające uszkodzone ścieżki nerwowe, naukowcy są pełni nadziei.

Ten postęp może otworzyć drogę do przywrócenia wzroku dla niewidomych na całym świecie.

Źródło: Science Alert