Skip to main content

W ostatnich dekadach wzrasta liczba przypadków raka jelita grubego u osób poniżej 50. roku życia, co jest alarmującym zjawiskiem wskazującym na potrzebę wczesnego wykrywania i zrozumienia przyczyn tej tendencji. Bóle brzucha, zmiany w wypróżnianiu oraz krew w stolcu mogą być wczesnymi sygnałami ostrzegawczymi, które często bywają ignorowane lub przypisywane mniej poważnym przyczynom, jak hemoroidy.

Thejus Jayakrishnan, lekarz z Cleveland Clinic w Ohio, zauważa, że wielu jego pacjentów to osoby w wieku 30-40 lat, aktywnie rozwijające swoje kariery i rodziny, które są zszokowane diagnozą raka jelita grubego. W niektórych przypadkach rak ten już rozprzestrzenił się na inne organy, takie jak wątroba czy płuca. Christopher Lieu, onkolog z University of Colorado Cancer Center, wskazuje, że do 2030 roku rak jelita grubego może stać się główną przyczyną zgonów z powodu nowotworów wśród osób w wieku 20-49 lat.

W 2018 roku Amerykańskie Towarzystwo Onkologiczne zaktualizowało swoje wytyczne, obniżając zalecany wiek rozpoczęcia badań przesiewowych z 50 na 45 lat. Niestety, młodsi pacjenci z rakiem jelita grubego we wczesnym stadium często nie są diagnozowani. Yin Cao, epidemiolog nowotworów z Washington University School of Medicine w St. Louis, zauważa, że co najmniej 50% przypadków dotyczy osób poniżej 45. roku życia.

Przyczyny wzrostu zachorowań wśród młodszych dorosłych nie są do końca znane, ale badacze rozważają różne czynniki ryzyka, w tym otyłość, antybiotyki, mikrobiom jelitowy, spożycie alkoholu, poród przez cesarskie cięcie oraz dietę bogatą w czerwone mięso i cukier. Cao i jej zespół zidentyfikowali ostrzegawcze objawy związane z rakiem jelita grubego o wczesnym początku, a Jayakrishnan przedstawił badanie wskazujące na metaboliczne różnice między osobami z rakiem jelita grubego o wczesnym i średnim początku.

Wiedza o wzroście zachorowań na raka jelita grubego we wczesnym wieku oraz identyfikacja wczesnych objawów może pomóc w szybszym diagnozowaniu i leczeniu tej choroby. Pomimo złożoności obrazu klinicznego, świadomość rosnącej liczby przypadków wśród młodszych dorosłych jest kluczowa w walce z tym nowotworem.

Źródło: Byte