Naukowcy z ETH Zurich i Nanyang Technological University w Singapurze odkryli nowe zastosowanie dla piór kurzych w dziedzinie czystej energii. Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez Futurity, badacze wykorzystali keratynę z piór kurzych, białko występujące również w ludzkich włosach, do produkcji membran w ogniwach paliwowych.
Tradycyjne membrany do tych ogniw są tworzone przy użyciu drogich i toksycznych substancji. Zastąpienie ich keratyną z piór kurzych obniża koszty produkcji trzykrotnie. Co więcej, wytwarzana w tym procesie elektryczność wykorzystuje wodór i tlen, nie generując dwutlenku węgla, który przyczynia się do globalnego ocieplenia i ekstremalnych zjawisk pogodowych.
Profesor Raffaele Mezzenga z ETH Zurich stwierdził, że ich najnowsze odkrycie zamyka cykl, wykorzystując substancję, która przy spalaniu uwalnia CO2 i toksyczne gazy, w zupełnie innym kontekście. Rocznie spala się około 44 milionów ton piór kurzych, co negatywnie wpływa na jakość powietrza.
Choć jeszcze wiele pracy przed badaczami zanim ich technologia trafi na rynek, zespół już złożył wniosek patentowy na membranę z keratyny i poszukuje dalszego finansowania, testując stabilność i trwałość swojego wynalazku.
Źródło: Yahoo News