Skip to main content

Blisko dwa wieki po śmierci Ludwiga van Beethovena, grupa badaczy podjęła się analizy genetycznej włosów kompozytora, by rzucić światło na jego problemy zdrowotne. Beethoven, który stracił słuch w połowie życia, zmagał się również z ciężkimi dolegliwościami żołądkowymi i przewlekłym bólem brzucha. Wcześniejsze teorie sugerowały, że przyczyną śmierci mogło być zatrucie ołowiem, spowodowane używaniem naczyń z tego metalu oraz ówczesnymi metodami leczenia. Jednak najnowsze badania obalają tę teorię, wykazując, że analizowane włosy nie należały do Beethovena, lecz do nieznanej kobiety.

Autentyczne próbki włosów kompozytora wskazują, że przyczyną jego śmierci mogła być infekcja wirusem zapalenia wątroby typu B, pogorszona przez nadużywanie alkoholu i inne czynniki ryzyka chorób wątroby. Niestety, badacze nie byli w stanie jednoznacznie określić przyczyn utraty słuchu oraz problemów gastroenterologicznych Beethovena.

Odkrycie to rzuca nowe światło na życie i śmierć słynnego kompozytora, pozostawiając jednak wiele pytań bez odpowiedzi. Jak Beethoven zaraził się wirusem? Skąd wziął się włos kobiety, przez wieki uznawany za jego? Co było przyczyną jego dolegliwości żołądkowych i utraty słuchu?

Dodatkowo, analiza chromosomu Y w próbkach włosów wskazuje na niezgodność z genami współczesnych potomków Beethovena, co sugeruje pozamałżeńską aktywność seksualną w linii jego przodków. Odkrycie to, wskazujące na tzw. zdarzenie pozaparowe w jego rodzinie, dodaje kolejną warstwę tajemnicy do już intrygującej historii życia Beethovena. Pomimo tych odkryć, wiele tajemnic związanych z życiem i zdrowiem kompozytora pozostaje nierozwiązanych, dodając kolejne rozdziały do fascynującej opowieści o jednym z największych muzyków wszech czasów.

Źródło: Current Biology