Skip to main content

Radarowe obrazy powierzchni Wenus ukazują świeże przepływy lawy, co sugeruje istnienie aktywnych wulkanów na tej planecie.

Naukowcy z Międzynarodowej Szkoły Nauk Planetarnych we Włoszech napisali w artykule opublikowanym w poniedziałek, że zauważyli dowody na zmiany powierzchni planety. Porównali zdjęcia obszaru wykonane w latach 1990-1992 przez sondę Magellan, pierwszą, która sfotografowała całą powierzchnię Wenus, z obecnymi warunkami.

Naukowcy ustalili, że nowa skała uformowała się wzdłuż określonych ścieżek. Ta formacja skalna może być „najbardziej racjonalnie wyjaśniona jako dowód na nowe przepływy lawy” w dwóch obszarach: na zachodniej stronie wulkanu Sif Mons oraz w dużych wulkanicznych nizinach Niobe Planitia.

„Nasze wyniki pokazują, że Wenus może być znacznie bardziej wulkanicznie aktywna niż wcześniej sądzono,” powiedział Davide Sulcanese, który kierował badaniami, w komunikacie prasowym NASA. „Analizując przepływy lawy zaobserwowane w dwóch lokalizacjach na planecie, odkryliśmy, że aktywność wulkaniczna na Wenus może być porównywalna do tej na Ziemi.”

Odkrycia te potwierdzają badania opublikowane w 2023 roku, które również wskazywały na wulkaniczną aktywność planety. Te badania, także korzystające z obrazów sondy Magellan, zidentyfikowały dwa duże wulkany na wyżynach planety i potwierdziły miejsca, gdzie występują wulkaniczne otwory wentylacyjne, przez które dochodzi do erupcji.

„Ozza i Maat Mons są porównywalne objętościowo z największymi wulkanami na Ziemi, ale mają łagodniejsze stoki i są bardziej rozłożone,” powiedział profesor Robert Herrick z Instytutu Geofizycznego Uniwersytetu Alaski w komunikacie prasowym ogłaszającym wyniki badań.

Naukowcy od dawna uważają, że Wenus, planeta, którą NASA nazywa „czasami złą bliźniaczką Ziemi”, ma aktywne wulkany. Wenus ma gęstą atmosferę, która zatrzymuje ciepło, co czyni ją najgorętszą planetą w Układzie Słonecznym, a jej powierzchnia obejmuje wulkany i zdeformowane góry.

Badacze sądzą, że wulkany na Wenus są mniej aktywne niż te na księżycu Jowisza, Io, który według CBS News ma „wiele trwających erupcji” na wszystkich obrazach uchwyconych przez naukowców.

Źródło: Yahoo News