Skip to main content

Renifery wykazują niezwykłą zdolność do przechodzenia w stan podobny do snu podczas żucia pokarmu – tak wynika z nowego badania opublikowanego w „Current Biology”. Badacze z Uniwersytetu w Zurychu w Szwajcarii, pod kierownictwem neurobiologa Melanie Furrer, odkryli, że podczas żucia, czyli rumienienia, mózg renifera wykazuje aktywność podobną do tej obserwowanej podczas snu nie-REM.

Badanie przeprowadzono na reniferach euroazjatyckich tundrowych (Rangifer tarandus tarandus) w Tromsø w Norwegii. Naukowcy użyli elektroencefalografii (EEG), aby śledzić aktywność mózgu zwierząt w różnych porach roku. Zauważyli, że podczas rumienienia, mózg renifera wykazuje zwiększoną aktywność wolnych fal i rytmicznych wyładowań, co jest charakterystyczne dla snu nie-REM.

Ciekawe jest to, że ogólna ilość czasu spędzonego na śnie przez renifery nie zmieniała się w ciągu roku. Naukowcy spodziewali się, że zwierzęta będą spać mniej latem i więcej zimą. Odkrycie to podkreśla, jak istotny jest sen dla reniferów i jak bardzo jest on regulowany w ich organizmach.

To badanie rzuca nowe światło na adaptacje reniferów do życia w surowych warunkach Arktyki. Ich zdolność do „spania” podczas żucia pozwala im na efektywne wykorzystanie czasu na jedzenie podczas obfitych letnich miesięcy, przygotowując się na zimę, kiedy dostępność pokarmu jest znacznie mniejsza.

Źródło: Nature