Skip to main content

Sonda Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS) NASA, zajmująca się poszukiwaniem planet pozasłonecznych, znów działa, szukając światów poza granicami Układu Słonecznego.

TESS wyszła z trybu awaryjnego 3 maja, wznawiając poszukiwania egzoplanet – planet krążących wokół innych gwiazd, które przechodzą przez ich tarczę, powodując niewielki spadek jasności gwiazdy. Sonda weszła w tryb awaryjny 23 kwietnia, zaledwie pięć dni po obchodach szóstej rocznicy swojego startu, który miał miejsce 18 kwietnia 2018 roku.

Zespół operacyjny TESS ustalił, że tryb awaryjny został wywołany przez narastanie momentu pędu w kołach reakcyjnych sondy, które odpowiadają za odpowiednie orientowanie TESS podczas obserwacji.

Zdarzenie to było powiązane z innym trybem awaryjnym, który wyłączył sondę wcześniej w kwietniu. TESS przestała działać 8 kwietnia, wznowiła operacje 17 kwietnia po naprawieniu usterki, tylko po to, by ponownie przejść w tryb awaryjny sześć dni później.

NASA poinformowała, że drugi tryb awaryjny był spowodowany niepowodzeniem w ponownym podniesieniu ciśnienia w systemie napędowym TESS po rozwiązaniu problemu z 8 kwietnia. Ten system odpowiada za zmniejszanie momentu pędu kół reakcyjnych.

TESS została przywrócona do pełnej sprawności, gdy zespół operacyjny w Massachusetts Institute of Technology (MIT) obniżył ciśnienie w systemie napędowym. Mimo to przyczyna pierwszego trybu awaryjnego z 8 kwietnia wciąż pozostaje tajemnicą, nad którą pracują eksperci NASA i MIT.

TESS zakończyła swoją podstawową misję w lipcu 2020 roku i zakończyła pierwszą rozszerzoną misję we wrześniu 2022 roku. Obecnie sonda jest w trakcie drugiej rozszerzonej misji.

Sonda nadal przynosi nowe odkrycia, niedawno odkrywając swoją pierwszą „rogue planet” – planetę, która wędruje po kosmosie, nie będąc związana z żadną gwiazdą.

TESS dokonała tego, mierząc niewielkie rozjaśnienie odległej gwiazdy tła, co wskazywało na przejście planety przed nią, zginając przestrzeń zgodnie z teorią względności Einsteina.

Pomimo ostatnich problemów, 30 kwietnia NASA wystosowała apel do szerszej społeczności naukowej o propozycje badań, które powinny być priorytetowo traktowane w trzeciej i czwartej rozszerzonej misji TESS.

Źródło: Yahoo News