Skip to main content

Naukowcy z Uniwersytetu Genewskiego oraz Francuskiego Narodowego Centrum Badań Naukowych przeprowadzili symulację efektu cieplarnianego na Ziemi, która przyniosła alarmujące wyniki. Badanie to, po raz pierwszy wykorzystujące zaawansowany trójwymiarowy model klimatyczny, pokazało, co może się stać, gdy gazy cieplarniane zostaną uwięzione w atmosferze naszej planety.

Według badaczy, jeśli poziom parowania oceanów wzrośnie zbyt mocno, ilość pary wodnej w atmosferze może stać się śmiertelna. Główny autor badania, Guillaume Chaverot, stwierdził, że istnieje krytyczny próg ilości pary wodnej, po przekroczeniu którego planeta nie będzie już w stanie się ochłodzić. Efektem tego będzie nieodwracalne i gwałtowne wzrosty temperatury, aż do całkowitego odparowania oceanów i osiągnięcia temperatury kilkuset stopni.

Badanie to nie tylko rzuca światło na potencjalną przyszłość Ziemi, ale także może przyczynić się do poszukiwania życia pozaziemskiego, poprzez analizę obserwowanych wzorców chmur w atmosferach egzoplanet.

Naukowcy podkreślają, że jeśli 10 metrów powierzchni oceanów odparuje, ciśnienie atmosferyczne na poziomie gruntu wzrośnie o 1 bar. W ciągu kilku stuleci temperatura na Ziemi mogłaby osiągnąć ponad 500 stopni Celsjusza, a w dłuższej perspektywie, gdyby wszystkie oceany całkowicie odparowały, temperatura mogłaby wzrosnąć do ponad 1500 stopni Celsjusza.

Źródło: Yahoo News