Skip to main content

Naukowcom rzadko udaje się badać rekiny młoty, ich młode czy obszary, gdzie dorastają. Dostęp do rozwijających się embrionów rekinów młotów (Sphyrna tiburo), szczególnie w połowie ich pięciomiesięcznego rozwoju, jest wyjątkowo rzadki i cenny.

Embriony tych rekinów rozwijają się in utero, co odróżnia je od wielu innych gatunków rekinów, które składają jaja. Samice rekinów młotów mogą nosić do 16 embrionów, każdy z nich jest odżywiany przez pępowinę, podobnie jak embriony ludzkie. Naukowcy z Uniwersytetu Florydy, korzystając z okazji badania samców dorosłych złowionych podczas badań populacyjnych, mogli zbadać rozwój embrionów rekinów młotów, co wcześniej było niemożliwe.

Steven Byrum, doktorant w laboratorium badawczym, zdołał udokumentować cały szereg etapów rozwojowych, wykorzystując do tego 177 embrionów rekinów młotów. Pozwoliło to na stworzenie rodzaju wizualnej tablicy wzrostu, ukazującej rozwój od najwcześniejszych stadiów, które w niczym nie przypominają rekinów młotów, aż po momenty, kiedy kształtuje się charakterystyczny kształt ich głowy.

Źródło: The Conversation