Skip to main content

Pewne zapachy mogą subtelnie zmieniać sposób, w jaki postrzegamy kolory, wynika z badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii. Choć efekty są subtelne, to ciekawy przykład, jak nasze zmysły mogą się wzajemnie wpływać. Naukowcy odkryli, że zapachy mogą wpływać na sposób, w jaki widzimy kolory.

Badanie przeprowadzono na grupie 24 dorosłych uczestników obojga płci. Osoby te zostały umieszczone w ciemnym pomieszczeniu przed monitorem komputera. Przez cztery minuty oczyszczacz powietrza oczyszczał powietrze, a następnie przez kolejne pięć minut wprowadzano różne zapachy.

Uczestnicy nie byli informowani o rodzaju zapachu, tylko o tym, że zobaczą plamę koloru na monitorze przed sobą. Ich zadaniem było dostrojenie dwóch suwaków, aby zmienić kolor plamy na neutralny szary.

Wyniki badania wykazały, że uczestnicy mieli tendencję do ustawiania suwaków zbyt daleko od neutralnej szarości, gdy w powietrzu było wyczuwalne zapachy, w przeciwieństwie do wody bez zapachu. Zapach wydawał się wpływać na postrzeganie szarości, nadając mu subtelne zmiany kierujące się w stronę „odpowiednich odnośnych od zapachów”. Na przykład, zapach kawy wpłynął na percepcję szarości, nadając jej lekko czerwonawą barwę, podczas gdy zapach karmelu sprawił, że wybierano jaśniejszą szarość niż neutralna.

Psycholog poznawczy Ryan Ward z Uniwersytetu Johna Mooresa w Liverpoolu, jeden z autorów badania, podsumował, że „nadkompensacja” jest dowodem na to, że skojarzenia międzyzmysłowe wpływają na to, jak postrzegamy informacje z różnych zmysłów, w tym między zapachami a kolorami.

Ward i jego zespół długo badali interakcje między zapachami a wzrokiem. Badania wcześniejsze sugerują, że zapachy mogą wpływać na postrzeganie ruchu, a teraz wykazują, że również wpływają na percepcję kolorów.

To odkrycie podkreśla, że zmysły ludzkie są bardziej złożone, niż mogłoby się wydawać, i że wzajemne oddziaływanie między nimi jest istotne. Zapachy mogą wpływać na naszą percepcję kolorów, choć nadal pozostaje wiele niewiadomych, które wymagają dalszych badań.

Źródło: Frontiers