Skip to main content

Odkrycia dokonane w ramach badań jednego z najbardziej fascynujących wraków późnego średniowiecza u wybrzeży Szwecji dostarczają nowych informacji na temat technik i strategii militarnych tamtych czasów. Wrak, który okazał się flagowym okrętem duńsko-norweskiego króla Jana Hansa, znanego jako Griffin, zawierał unikatową skrzynię z bronią oraz fragmenty zbroi kolczej.

Król nie był na pokładzie, gdy pożar spowodował zatonięcie statku, ale znajdowało się na nim około stu niemieckich najemników, prawdopodobnie w drodze na bitwę. Znaleziska te są kluczowe dla zrozumienia ewolucji taktyki morskiej, która przesunęła się od walki wręcz do wykorzystania ciężkiej artylerii okrętowej na początku nowożytności.

Archeolodzy z Uniwersytetu Sztokholmskiego i Södertörn w Szwecji odkryli, że szczątki należą do nadbudówki statku, co może pomóc w próbach rekonstrukcji okrętu. Ważnym znaleziskiem są również fragmenty zbroi kolczej, które mogły składać się z nawet 150,000 pierścieni i nosić ślady napraw.

Jednak najważniejszym odkryciem jest unikatowa skrzynia z narzędziami do produkcji amunicji, w tym formy i ołowiane płyty do wyrobu pocisków do pierwszych ręcznych broni palnych. „Zawartość tej skrzyni to niewątpliwie jedno z najważniejszych znalezisk,” mówi Rolf Warming, archeolog morski z Uniwersytetu Sztokholmskiego.

Badania nad tym wrakiem trwają od 2013 roku, a regularnie pojawiające się raporty analityczne rzucają nowe światło na rolę i zamiary żołnierzy na pokładzie oraz przyczyny pożaru, który doprowadził do zatonięcia statku. Te niezwykłe szczątki wnoszą znaczący wkład w zrozumienie morskiej wojny w Europie na przełomie XV wieku.

Źródło: Science Alert