Skip to main content

Wygląda na to, że tajemnicza „deska surfingowa” orbitująca wokół Księżyca, który uchwycił Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) NASA, to w rzeczywistości południowokoreański orbiter księżycowy Danuri. Ten niezwykły obiekt, który przypominał kształtem deskorolkę, okazał się być pierwszym koreańskim statkiem kosmicznym, który wszedł na orbitę księżycową w grudniu 2022 roku.

Zdjęcia zostały zrobione, gdy oba statki kosmiczne krążyły wokół Księżyca na niemal równoległych orbitach, co dało zespołowi operacyjnemu LRO w NASA’s Goddard Space Flight Center w Maryland wyjątkową okazję do uchwycenia tego zdarzenia. Pomimo bardzo krótkiego czasu ekspozycji kamery LRO wynoszącego około 0,338 milisekundy, udało się uchwycić zdjęcia Danuri. Jednak różnica prędkości między dwoma statkami kosmicznymi — około 7200 mil na godzinę (11500 km/h) — spowodowała, że na zdjęciach Danuri wydaje się być „rozciągnięty do 10 razy swojego rozmiaru”, co nadaje mu wygląd płaskiej deskorolki.

W rzeczywistości Danuri wcale nie przypomina deski surfingowej; jest to statek kosmiczny w kształcie pudełka z przyłączonymi do każdej strony panelami słonecznymi. To zjawisko smużenia na detektorze kamery LRO spowodowało, że Danuri wygląda na zdjęciach zupełnie inaczej niż w rzeczywistości.

Interesujące jest to, jak szybko ludzie zaczęli porównywać orbiter do Srebrnego Surfera, fikcyjnej postaci humanoida z uniwersum Marvela, co świadczy o naszej fascynacji i ciekawości wobec wszystkiego, co znajduje się w kosmosie.

Źródło: Live Science