Skip to main content

Od 2019 roku astronomiczne kręgi radiowe (ORC) fascynują naukowców. Te gigantyczne struktury, które mieszczą w sobie całkowite galaktyki, rozciągają się na setki tysięcy lat świetlnych. Dla porównania, nasza Galaktyka Mleczna ma tylko 30 kiloparseków szerokości, a jeden kiloparsek to 3,260 lat świetlnych.

Te tajemnicze obiekty zostały po raz pierwszy dostrzeżone przez teleskop SKA Pathfinder w Australii. Naukowcy z South African Radio Astronomy Observatory, korzystając z teleskopu MeerKAT, uchwycili pierwszy obraz ORC w 2022 roku. Przed nowym badaniem, ORC obserwowano tylko w falach radiowych, bez widocznych efektów w świetle widzialnym, podczerwieni czy promieniach X.

Najnowsze badania sugerują, że ORC to skorupy ukształtowane przez potężne wiatry galaktyczne, powstałe w wyniku eksplozji masywnych gwiazd. Alison Coil z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego wraz ze współpracownikami szczegółowo zbadali ORC 4, pierwszy taki obiekt widoczny z półkuli północnej. Wykorzystując Obserwatorium W.M. Keck na Hawajach, odkryli więcej podgrzewanego gazu w świetle widzialnym niż w typowych galaktykach.

Coil i jej zespół zastanawiali się, czy ORC mogą być związane z galaktykami „starburst”, które charakteryzują się wysokim tempem formowania się gwiazd. Gdy wielkie gwiazdy eksplodują, wyrzucają gaz w przestrzeń międzygwiezdną. Te eksplozje mogą pchać gaz z galaktyki „starburst” z prędkością do 4,473,873 mil na godzinę.

Dane z widzialnego i podczerwonego światła wykazały, że gwiazdy w galaktyce wewnątrz ORC 4 mają około 6 miliardów lat. Cassandra Lochhaas z Harvard & Smithsonian Center for Astrophysics stworzyła symulacje, które odtworzyły rozmiar i właściwości kręgu radiowego, uwzględniając ilość wykrytego gazu.

Badanie to otwiera nowe możliwości zrozumienia ewolucji galaktyk. Naukowcy chcą dowiedzieć się, jak często występują ekstremalne wiatry galaktyczne i jaki mają cykl życia. ORC mogą również pomóc w zrozumieniu, czy wszystkie masywne galaktyki przechodzą przez fazę ORC, czy galaktyki spiralne zmieniają się w eliptyczne, gdy przestają tworzyć gwiazdy.

Źródło: Yahoo News