Skip to main content

Najnowsze zdjęcie z Teleskopu Kosmicznego Hubble ukazuje galaktykę, która znalazła się w cieniu swoich większych, łączących się towarzyszy. Galaktyka ta znajduje się około 500 milionów lat świetlnych od Ziemi i składa się z dwóch galaktyk, znanych jako Arp-Madore 2339-661. Obie galaktyki obecnie łączą się w jedną większą całość. Mniejsza z nich to NGC 7733, widoczna w prawym dolnym rogu zdjęcia, natomiast większa to NGC 7734, znajdująca się w lewym górnym rogu.

Co jednak okazało się niespodzianką, to to, co ukryte było w gwiazdami usłanym ramieniu spiralnym NGC 7733. Okazuje się, że w tym obszarze znajduje się kolejna galaktyka, nazwana NGC 7733N. Dotychczas wydawało się, że ta galaktyka jest zakryta przez ciemny pył. Dzięki danym z Hubble’a, astronomowie byli w stanie dostrzec strukturę przypominającą węzeł, który wyróżnia się czerwonym blaskiem na tle jasnoniebieskich gwiazd NGC 7733.

„To mogłoby łatwo być postrzegane jako część NGC 7733, ale analiza prędkości (zarówno prędkości, jak i kierunku) związanej z tą galaktyką pokazuje, że ten węzeł ma znaczny przesunięcie ku czerwieni, co oznacza, że jest bardzo prawdopodobne, że jest to osobna jednostka, a nie część NGC 7733,” jak stwierdzili przedstawiciele ESA.

Wszystkie trzy galaktyki znajdują się stosunkowo blisko siebie w gwiazdozbiorze Tukana i oddziałują grawitacyjnie między sobą. Zdjęcie Hubble’a ukazuje wymianę materiału między NGC 7733 a NGC 7734, które zmierzają ku połączeniu w jedną, większą galaktykę. W miarę zbliżania się tych galaktyk, przyciąganie grawitacyjne NGC 7734 wciąga gaz i pył z mniejszej towarzyszki.

To odkrycie stanowi przykład jednego z wyzwań, z jakimi spotykają się obserwatorzy astronomiczni: ustalenie, czy obiekt astronomiczny jest rzeczywiście jednym tworem, czy może jednym, który znajduje się na linii widzenia innych obiektów.

Źródło: Yahoo News

Zdjęcie: Dwie spiralne galaktyki z poprzeczkami, znane jako NGC 7733 i NGC 7734, są w trakcie łączenia się. Dolna galaktyka posiada zakurzony węzeł na swoim górnym ramieniu, który oznacza trzeciego towarzysza galaktycznego.