Skip to main content

Nowe badania potwierdzają, że od 2010 roku wewnętrzne jądro Ziemi obraca się wolniej niż zwykle. Ta tajemnicza zmiana może wpłynąć na całkowitą rotację planety, wydłużając nasze dni, choć efekty będą prawdopodobnie niedostrzegalne dla nas.

Wewnętrzne jądro Ziemi, wielkości mniej więcej Księżyca, składa się z solidnego żelaza i niklu, znajdującego się ponad 4800 kilometrów pod powierzchnią. Otoczone jest supergorącą warstwą ciekłych metali zwaną zewnętrznym jądrem, a to z kolei jest otoczone bardziej stałą, stopioną skałą zwaną płaszczem oraz skorupą. Choć cała planeta rotuje, wewnętrzne jądro może obracać się z nieco inną prędkością niż płaszcz i skorupa z powodu lepkości zewnętrznego jądra.

Od około 40 lat naukowcy badają wewnętrzne warstwy Ziemi za pomocą szczegółowych zapisów aktywności sejsmicznej, które wykazały, że wewnętrzne jądro obracało się nieco szybciej niż płaszcz i skorupa. Jednak nowe badania, opublikowane 12 czerwca w czasopiśmie Nature, wykazały, że od 2010 roku wewnętrzne jądro zwalnia i teraz obraca się wolniej niż zewnętrzne warstwy planety.

„Kiedy po raz pierwszy zobaczyłem sejsmogramy sugerujące tę zmianę, byłem zaskoczony,” powiedział John Vidale, sejsmolog z Uniwersytetu Południowej Kalifornii, Dornsife. „Ale kiedy znaleźliśmy dwadzieścia cztery kolejne obserwacje wskazujące na ten sam wzorzec, wynik był nieunikniony.”

Jeśli rotacja wewnętrznego jądra będzie nadal zwalniać, jego grawitacyjne oddziaływanie może ostatecznie spowodować, że zewnętrzne warstwy planety będą obracać się nieco wolniej, co może zmienić długość naszych dni, napisali badacze.

Jednak wszelkie potencjalne zmiany będą rzędu tysięcznych części sekundy, co będzie „bardzo trudne do zauważenia,” powiedział Vidale. W rezultacie, prawdopodobnie nie będziemy musieli zmieniać naszych zegarów ani kalendarzy, zwłaszcza jeśli będzie to tylko tymczasowa zmiana.

Źródło: Live Science