Skip to main content

NASA oferuje niepowtarzalną okazję: twoje imię może polecieć na Księżyc! Agencja zaprasza do umieszczenia imion na pokładzie łazika VIPER, który ma wystartować na pokładzie rakiety SpaceX Falcon Heavy pod koniec 2024 roku. VIPER, czyli „Volatiles Investigating Polar Exploration Rover”, będzie szukał lodu wodnego i innych zasobów w pobliżu południowego bieguna Księżyca, co jest częścią przygotowań do programu Artemis NASA, mającego na celu ustanowienie załogowych baz.

Nicola Fox, zastępca administratora ds. Misji Naukowych w NASA, mówi: „Dzięki VIPER będziemy badać obszary powierzchni Księżyca, na które nikt dotąd nie dotarł. Chcemy, aby świat był częścią tej ryzykownej, lecz nagradzającej podróży.” Twoje imię będzie podróżować z łazikiem po trudnym terenie południowego bieguna Księżycowego, zbierając cenne dane, które pomogą zrozumieć historię Księżyca i środowisko przyszłych astronautów programu Artemis.

Zapisanie swojego imienia jest proste: wystarczy odwiedzić stronę NASA i postępować zgodnie z instrukcjami. Na zapisy jest czas do 15 marca.

VIPER jest częścią programu NASA Commercial Lunar Payload Services (CLPS), który ma na celu wysyłanie instrumentów agencji na Księżyc za pomocą prywatnych lądowników. Program CLPS ma ułatwić przygotowania do lądowania astronautów Artemis w pobliżu południowego bieguna Księżyca, planowanego na koniec 2025 lub 2026 roku. Lądownik Griffin, który dostarczy VIPER na Księżyc, jest budowany przez firmę Astrobotic z Pittsburgha i będzie to jego pierwsza misja.

To nie pierwszy raz, kiedy NASA zaprasza publiczność do udziału w swoich misjach kosmicznych. Na przykład kapsuła Orion przewiozła prawie 3,4 miliona imion na orbitę Księżycową i z powrotem podczas misji Artemis 1 w listopadzie 2022 roku.

Źródło: Yahoo News