Skip to main content

Wielkie białe rekiny oraz inne duże drapieżniki morskie, takie jak marliny i tuńczyki, regularnie przebywają w strefach zmierzchu i północy oceanu, na głębokościach znacznie przekraczających te, na których zwykle się żywią. Odkrycie to zaskoczyło naukowców, którzy zastanawiają się nad przyczynami tego zjawiska.

Nowe badanie, opublikowane 6 listopada w czasopiśmie PNAS, analizowało wzorce nurkowania 344 elektronicznie oznakowanych drapieżnych ryb, w tym wielkich rekinów białych (Carcharodon carcharias), rekinów tygrysich (Galeocerdo cuvier), rekinów wielorybich (Rhincodon typus), tuńczyków żółtopłetwych (Thunnus albacares) i mieczników (Xiphias gladius). Badania te wykazały, że te gatunki regularnie nurkują do strefy zmierzchu (od 200 do 1000 metrów) i strefy północy (od 1000 do 3000 metrów) oceanu.

Wyniki badań wykazały związek między nurkowaniami a lokalizacją tzw. głębokiej warstwy rozproszenia (DSL), która jest tak gęsto wypełniona małymi rybami i innymi organizmami morskimi, że czasem mylnie jest brana za dno morskie. Istnieje podejrzenie, że drapieżniki żywią się zwierzętami z tej warstwy, ale wiele nurkowań odbywa się znacznie głębiej niż sięga DSL, co pozostaje tajemnicą. Wielkie białe rekiny nurkują na głębokość do 3700 stóp (ok. 1128 m), rekiny wielorybie do 6300 stóp (ok. 1912 m), a mieczniki nawet do 6500 stóp (ok. 2000 m).

Naukowcy twierdzą, że strefa zmierzchu została przeoczona jako kluczowe siedlisko dla dużych gatunków drapieżników. Wiele z gatunków zamieszkujących tę strefę jest komercyjnie poławiane, dlatego konieczne jest zrozumienie i ochrona tego potencjalnie kluczowego ekosystemu.

Źródło: Yahoo News