Skip to main content

Naukowcy z Western Sydney University w Australii współpracują z firmami Intel i Dell nad budową zaawansowanego superkomputera o nazwie DeepSouth. Jego celem jest symulacja sieci neuronowych na skalę ludzkiego mózgu. Superkomputer ten będzie zdolny do naśladowania sieci pikujących neuronów z prędkością 228 bilionów operacji synaptycznych na sekundę, co odpowiada szacowanej zdolności operacyjnej ludzkiego mózgu.

Projekt został ogłoszony podczas warsztatów NeuroEng, organizowanych przez Międzynarodowe Centrum Systemów Neuromorficznych (ICNS) na Western Sydney University. Głównym celem DeepSouth jest zapewnienie naukowcom niezrównanego wglądu w sposób przetwarzania informacji przez ludzki mózg.

Superkomputer będzie wykorzystywał system neuromorficzny, który naśladuje biologiczne procesy, co czyni go bardziej wydajnym i mniej energochłonnym niż konwencjonalne superkomputery. Neuromorficzne przetwarzanie danych polega na wykonywaniu wielu operacji jednocześnie przy minimalnym przesyle danych, co pozwala na znaczne oszczędności energii.

Zespół badawczy ma nadzieję, że DeepSouth przyczyni się do lepszego zrozumienia działania mózgu oraz rozwoju aplikacji komputerowych na skalę mózgu w różnych dziedzinach, w tym w sensorystyce, biomedycynie, robotyce, kosmosie oraz w zaawansowanych aplikacjach AI. Technologia ta może również prowadzić do rozwoju zaawansowanych inteligentnych urządzeń oraz pozwolić modelom AI na mniejsze zużycie energii.

Zainteresowanie superkomputerem DeepSouth wyrażają już inni badacze, którzy widzą w nim potencjał zarówno do badań nad mózgiem, jak i do prototypowania nowych rozwiązań inżynieryjnych w dziedzinie AI. Profesor Ralph Etienne-Cummings z Johns Hopkins University, niebędący częścią projektu, stwierdził, że DeepSouth może stanowić kluczowe narzędzie do zrozumienia działania mózgu.

Źródło: Futurism