Dwie młode matematyczki z Luizjany, Ne’Kiya Jackson i Calcea Johnson, zaszokowały świat matematyki, odkrywając „niemożliwy” dowód na twierdzenie Pitagorasa, wykorzystując do tego trygonometrię. To odkrycie, którego dokonano jeszcze w szkole średniej, spotkało się z szerokim uznaniem, a teraz, po publikacji w renomowanym czasopiśmie American Mathematical Monthly, zyskało dodatkową wartość – uczennice zaprezentowały dziewięć kolejnych dowodów na to słynne twierdzenie.
Twierdzenie Pitagorasa, które ma już ponad 2000 lat, stanowi podstawę geometrii, a wyrażone jest zależnością między długościami boków trójkąta prostokątnego. Wcześniej uważano, że niemożliwe jest udowodnienie tego twierdzenia przy użyciu trygonometrii bez popadania w błąd logiczny zwany rozumowaniem kolistym. Jackson i Johnson, stosując zasady trygonometrii, oparły swoje dowody o prawo sinusów, co pozwoliło im uniknąć błędu logicznego.
Ich osiągnięcie nie kończy się jednak na jednym dowodzie – w nowej pracy opisały dziesięć sposobów na potwierdzenie twierdzenia Pitagorasa przy pomocy trygonometrii. Odkrycie to sprawia, że licealistki z Luizjany są jednymi z niewielu osób, którym udało się tego dokonać. Wcześniej jedynie dwóm profesjonalnym matematykom udało się wykazać twierdzenie Pitagorasa przy użyciu trygonometrii, bez błędów logicznych.
„To niesamowite, że nasza praca została opublikowana. Jestem dumna, że mogę być przykładem dla młodych kobiet i osób z mniejszości etnicznych, pokazując, że każdy może dokonywać wielkich odkryć naukowych” – powiedziała Johnson, obecnie studentka inżynierii środowiskowej.
Ich praca stanowi inspirację dla przyszłych pokoleń i pokazuje, że matematyka wciąż kryje wiele nieodkrytych możliwości. Dziesięć nowych dowodów, odkrytych przez Jackson i Johnson, ma szansę wpłynąć na dalszy rozwój teorii matematycznych i zainspirować młodych uczniów do wytrwałej pracy i odkrywania nowych rozwiązań.
Źródło: Live Science