Skip to main content

Amator astronom z Włoch, Giuseppe Donatiello, odkrył pięć nowych karłowatych galaktyk wokół odległej galaktyki spiralnej. Te galaktyki zostały nazwane Donatiello V, VI, VII, VIII i IX. „Spośród jedenastu odkryć dziewięć galaktyk nosi moje imię. Z tego co wiem, jestem pierwszym i jedynym amatorskim astronomem, który nazwał galaktyki swoim imieniem,” powiedział Donatiello dla Space.com.

Nowo odkryte galaktyki satelitarne dołączają do trzech wcześniejszych karłowatych galaktyk, które Donatiello odkrył wokół Galaktyki Rzeźbiarza, oficjalnie znanej jako NGC 253. Ultrajasne małe galaktyki, które są średnio 11,5 miliona lat świetlnych od Ziemi, mogą pomóc astronomom badać najstarsze gwiazdy we wszechświecie, analizować naturę i rozkład ciemnej materii, a nawet wpłynąć na obecne modele kosmologiczne.

Jak wyjaśnia Donatiello, Droga Mleczna ma swoje własne galaktyki satelitarne. Do 1999 roku astronomowie znali tylko około tuzina galaktyk karłowatych wokół naszej galaktyki. Dzięki odkryciom od 2004 roku, obecnie znamy około 60 galaktyk satelitarnych wokół Drogi Mlecznej. To może nam powiedzieć coś o dynamice ciemnej materii. Modele kosmologiczne sugerują, że wokół Drogi Mlecznej i innych dużych galaktyk powinno być tysiące galaktyk satelitarnych. Na przykład, symulacje wskazują, że wokół naszej sąsiedniej galaktyki Andromedy powinno być 500 do 1000 galaktyk satelitarnych. Jednak astronomowie odkryli tylko 39 wokół Andromedy — w tym Pisces VII i Pegasus V, które również odkrył Donatiello.

Badanie galaktyk karłowatych jest kluczowe dla naszego zrozumienia ewolucji galaktyk, ponieważ może również pomóc lepiej zrozumieć procesy kanibalistyczne większych galaktyk, takich jak Droga Mleczna i Andromeda. Jedna z satelitarnych galaktyk NGC 253, Scl-MM-dw2, jest obecnie niszczona przez galaktykę Rzeźbiarza, co wskazuje na proces pochłaniania przez większą galaktykę.

Zespół Donatiello korzystał z archiwalnych danych z instrumentu DESI, znajdującego się na teleskopie Mayall o średnicy 4 metrów w Obserwatorium Kitt Peak. Badanie doprowadziło do odkrycia ośmiu galaktyk karłowatych w grupie galaktycznej Rzeźbiarza. Dzięki tym odkryciom, naukowcy mogą porównywać, jak coraz słabsze systemy stopniowo znikają w miarę zwiększania się odległości.

Choć galaktyki karłowate w tej grupie mają niską jasność, nowe odkrycia wyróżniają się ze względu na swoją słabość. Spis galaktyk satelitarnych wokół NGC 253 ujawnia, że ich rozmieszczenie jest asymetryczne, z większą liczbą galaktyk po jednej stronie galaktyki Rzeźbiarza niż po drugiej. Donatiello zauważa, że przyczyną tej asymetrii może być fakt, że galaktyki satelitarne grupy Rzeźbiarza są częścią galaktycznego „filamentu,” który jest prawie idealnie wyrównany z Gromadą Virgo.

Badanie podkreśla, że wciąż jest wiele do odkrycia w astronomii, a nowe, potężniejsze instrumenty, takie jak Teleskop Very C. Rubin, mogą odegrać kluczową rolę w przyszłych badaniach.

Źródło: Yahoo News