Skip to main content

NASA’s Curiosity, będący już dwunasty rok na misji na Marsie, nieustannie odkrywa nowe zakątki Czerwonej Planety, docierając do miejsc, których dotąd nie badał żaden łazik. Najnowszy etap jego przygody zabrał go do tego, co niektórzy naukowcy uważają za wyschnięte koryto dawnej rzeki.

Łazik przygotowuje się do badania Gediz Vallis – tak naukowcy nazwali meandrujący i zablokowany głazami kanał. Ma on dać naukowcom spojrzenie w przeszłość i pomóc odkryć, jak ta formacja geologiczna powstała.

Początkowo misja Curiosity miała trwać dwa lata, jednak nadal przemierza on marsjańską powierzchnię w poszukiwaniu nowych informacji o środowisku Marsa i życiu, które mogło na nim kiedyś istnieć – lub nadal istnieje. Od 2014 roku łazik wspiął się na podnóża Góry Sharp, która wznosi się na wysokość 3 mil (około 5 kilometrów) od miejsca lądowania w kraterze Gale.

Gediz Vallis przecina Górę Sharp. Miliardy lat temu góra ta – podobnie jak reszta Marsa – była znacznie bardziej wilgotna niż dzisiaj. Z czasem, gdy Mars wysychał, wiatr i pozostała woda zaczęły erodować górę na warstwy, które dziś może badać Curiosity. Naukowcy uważają, że jakaś siła natury Marsa wyrzeźbiła kanał Gediz Vallis w zboczach Czerwonej Planety podczas tego procesu wysychania.

Możliwe, że kanał stworzył wiatr – jednak jego boki są stromsze, niż można by się spodziewać po dolinie uformowanej przez wiatr. Dlatego istnieje możliwość, że kanał jest dziełem osuwisk, które mogły zrzucić głazy i inne skalne odpady na dno Gediz Vallis. Albo, co jeszcze bardziej intrygujące, kanał mógł powstać dzięki płynącej wodzie.

„Jeśli kanał lub nagromadzenie gruzu powstały przez działanie płynącej wody, to jest to naprawdę interesujące. Oznaczałoby to, że stosunkowo późno w historii Góry Sharp – po długim okresie suchej pogody – woda powróciła, i to w dużym stopniu,” powiedział Ashwin Vasavada, naukowiec projektu Curiosity z Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA.

Curiosity spędzi miesiące na badaniu kanału, starając się dowiedzieć więcej nie tylko o marsjańskiej przeszłości. Łazik nie ma możliwości zdobycia Góry Sharp, więc patrzenie z dołu kanału to najlepszy sposób, aby pomóc naukowcom dowiedzieć się więcej o tym, co znajduje się wyżej.

Źródło: Yahoo