Skip to main content

Naukowcy z Chin zaprojektowali nowy typ chipu, zasilanego światłem zamiast prądem elektrycznym, który może znacząco przyspieszyć rozwój sztucznej inteligencji ogólnej (AGI). Chip, nazwany „Taichi”, jest jednym z elementów szeroko zakrojonego systemu, który mógłby w przyszłości trenować i obsługiwać modele AGI, zdolne do myślenia na poziomie ludzkim.

AGI to hipotetyczna zaawansowana forma AI, która teoretycznie byłaby zdolna do rozumowania poznawczego na równi z człowiekiem. W przeciwieństwie do obecnych systemów AI, które mają zastosowanie w wąskich dziedzinach, AGI mogłaby być używana w wielu różnych obszarach.

Publikacja w czasopiśmie „Science” opisuje, jak chip „Taichi” korzysta z fotonów do operacji, zamiast tradycyjnych elektronów, co znacznie zwiększa efektywność energetyczną i prędkość przetwarzania. Ta nowa architektura umożliwia skonstruowanie sieci o rozmiarze 13,96 miliona sztucznych neuronów i efektywności energetycznej 160,82 biliona operacji na wat (TOPS/W), co stanowi znaczącą poprawę w porównaniu do wcześniejszych technologii.

Badacze twierdzą, że „Taichi” ma potencjał do przyspieszenia rozwoju bardziej zaawansowanych rozwiązań optycznych, co będzie kluczowe dla modeli bazowych i nowej ery AGI. Ich odkrycia mogą otworzyć drogę do budowy systemów, które będą w stanie wykonywać złożone zadania obliczeniowe znacznie szybciej i efektywniej niż obecne technologie.

Źródło: Live Science