Skip to main content

Słonie komunikują się, używając indywidualnych imion, które samodzielnie wymyślają dla swoich towarzyszy, jak wykazują najnowsze badania. Delfiny i papugi są znane z tego, że naśladują dźwięki innych osobników swojego gatunku, aby się komunikować, ale słonie są pierwszymi zwierzętami, które tworzą imiona bez naśladowania dźwięków, co sugeruje zaawansowane myślenie abstrakcyjne.

W ramach nowego badania, międzynarodowy zespół naukowców zastosował algorytmy sztucznej inteligencji do analizy nawoływań dwóch dzikich stad afrykańskich słoni sawannowych w Kenii. Wyniki badania pokazują, że słonie używają specyficznych wokalizacji dla poszczególnych osobników i potrafią rozpoznać oraz odpowiedzieć na nawoływanie skierowane do nich, ignorując te adresowane do innych. Główny autor badania, Michael Pardo, behawiorysta z Colorado State University, wyjaśnia, że słonie mogą określić, czy nawoływanie jest skierowane do nich, nawet gdy jest poza kontekstem.

Naukowcy analizowali nagrania „pomruków” słoni zarejestrowanych w rezerwatach Samburu i Amboseli w Kenii w latach 1986-2022. Za pomocą algorytmu uczenia maszynowego zidentyfikowali 469 odrębnych nawoływań, obejmujących 101 słoni wydających nawoływania i 117 odbierających je. Słonie wydają szeroki zakres dźwięków, od głośnych trąbień po niskoczęstotliwościowe pomruki niesłyszalne dla ludzkiego ucha.

Imiona nie były zawsze używane w nawoływaniach słoni, ale kiedy były, to najczęściej na dużą odległość i kiedy dorośli zwracali się do młodych osobników. Dorośli częściej używali imion niż młode słonie, co sugeruje, że nauka tego umiejętności może zająć lata. Najczęstszy typ nawoływania to harmonijnie bogaty, niskoczęstotliwościowy dźwięk.

Badania wykazały, że słonie reagują pozytywnie i energicznie, gdy słyszą swoje imię wywoływane przez znajomego lub członka rodziny, ale są mniej entuzjastyczne, gdy słyszą imiona innych. W przeciwieństwie do papug i delfinów, słonie nie naśladują dźwięków adresatów. To sugeruje, że słonie i ludzie są jedynymi znanymi zwierzętami, które tworzą arbitralne imiona dla siebie nawzajem.

Dowody na to, że słonie używają nieimitatywnych dźwięków do oznaczania innych, wskazują na ich zdolność do myślenia abstrakcyjnego, mówi George Wittemyer, starszy autor badania. Naukowcy wzywają do dalszych badań nad ewolucyjnym pochodzeniem tej umiejętności, zwłaszcza że przodkowie słoni oddzielili się od naczelnych i waleni około 90 milionów lat temu. Pomimo różnic, ludzie i słonie mają wiele podobieństw, takich jak rozbudowane jednostki rodzinne z bogatym życiem społecznym, wspierane przez wysoko rozwinięte mózgi. Frank Pope, CEO Save the Elephants, podkreśla, że odkrycie, iż słonie używają imion, to dopiero początek kolejnych rewelacji.

Źródło: Science Alert