Naukowcy z University of Illinois Urbana-Champaign, pod kierownictwem Matta Wheelera, dokonali przełomu, genetycznie modyfikując krowę, która produkuje w swoim mleku białka potrzebne do wytworzenia ludzkiej insuliny. Eksperyment otwiera możliwość wykorzystania stad takich zwierząt do rozwiązania globalnych problemów z zaopatrzeniem w insulinę.
Wprowadzając specyficzny fragment ludzkiego DNA kodujący proinsulinę do zarodków krowich, zespół uzyskał żywą, transgeniczną cielęcę, które dorastając, stało się zdolne do produkcji „ludzkiej” proinsuliny przetwarzanej na insulinę w jego mleku. Choć wyzwaniem pozostaje skuteczne rozmnażanie genetycznie zmodyfikowanych krów, odkrycie może zrewolucjonizować metody produkcji insuliny, dotychczas opierające się głównie na modyfikowanych genetycznie drożdżach i bakteriach E. coli.
Zastosowanie hormonów pozwoliło naukowcom indukować laktację u krowy, a analiza mleka wykazała obecność białek o masie molekularnej zbliżonej do ludzkiej proinsuliny i insuliny, co sugeruje, że enzymy w mleku krowy mogły przekształcić „ludzką” proinsulinę w insulinę.
Odkrycie to ma potencjał do zmiany sposobu produkcji insuliny, oferując nową, być może bardziej wydajną metodę jej wytwarzania i dostarczania na potrzeby leczenia cukrzycy na całym świecie.
Źródło: Wiley