Skip to main content

W NASA, w Centrum Kosmicznym Johnsona w Houston trwają testy humanoida Valkyrie. Robot, nazwany na cześć postaci z mitologii nordyckiej, ma 188 cm wzrostu i waży 136 kg. Valkyrie został zaprojektowany do działania w trudnych środowiskach stworzonych przez człowieka, np. w miejscach dotkniętych katastrofami naturalnymi.

Perspektywy wykorzystania takich robotów sięgają również kosmosu. Humanoidy, przypominające ludzi budową ciała, mogą w przyszłości wykonywać zadania podobne do ludzkich, używając tych samych narzędzi i sprzętu. Shaun Azimi, lider zespołu robotyki w NASA, uważa, że roboty humanoidy mogłyby w kosmosie przejmować ryzykowne zadania, takie jak czyszczenie paneli słonecznych czy inspekcja uszkodzonego sprzętu, pozwalając astronautom skupić się na eksploracji.

NASA współpracuje z firmami robotycznymi, takimi jak Apptronik z Teksasu, aby zrozumieć, jak roboty humanoidy opracowane na potrzeby ziemskie mogą przyczynić się do przyszłych misji kosmicznych. Apptronik rozwija robota o nazwie Apollo, który na Ziemi ma wykonywać prace w magazynach i zakładach produkcyjnych. Firma planuje dostarczyć te roboty firmom w 2025 roku.

CEO Apptronik, Jeff Cardenas, wskazuje, że możliwości Apollo rosną wraz z rozwojem oprogramowania. W przyszłości roboty mogą znaleźć zastosowanie w handlu detalicznym, dostawach i innych, nieskonstruowanych przestrzeniach, które mogą ostatecznie obejmować także przestrzeń kosmiczną. Azimi podkreśla, że modułowa konstrukcja robotów jak Apollo pozwala na ich adaptację do wielu zastosowań, w tym w przyszłości także w kosmosie.

Źródło: Yahoo News