Skip to main content

Niezwykłe odkrycie naukowców z USA rzuca nowe światło na wpływ Księżyca na życie na Ziemi, zwłaszcza na aktywność ekosystemów raf koralowych. Zespół badaczy z Naval Undersea Warfare Center oraz Advanced Research Projects Agency – Energy zaobserwował, że dźwięki wydawane przez rafy koralowe zmieniają się wraz z wschodem i zachodem Księżyca. Te odkrycia wskazują na regularne zmiany w interakcjach ekosystemu rafy koralowej pod wpływem zmieniającego się oświetlenia księżycowego.

Każda rafa koralowa ma swój własny, niepowtarzalny krajobraz dźwiękowy, tworzony przez aktywność ryb i innych organizmów. Naukowcy wykorzystują te tła dźwiękowe do monitorowania stanu rafy. Badanie przeprowadzone na trzech rafach u wybrzeży Hawajów w latach 2020-2021 wykazało, że dźwięki o wysokiej częstotliwości, wydawane przez ryby, wzrastają w godzinach księżycowych, podczas gdy dźwięki o niskiej częstotliwości i dźwięki bezkręgowców maleją.

Odkrycia te mogą mieć znaczące implikacje dla ochrony środowiska, ponieważ wzory dźwiękowe wywołane światłem księżycowym prawdopodobnie dotyczą większości raf na świecie. Zespół sugeruje, że odtwarzanie dźwięków rafy może przyciągać więcej ryb do rafy, co już wykazano w Australii. Ponadto, monitoring akustyczny może oferować wczesne wskaźniki zmian w różnorodności biologicznej wspólnot rafowych, co jest kluczowe w kontekście globalnego ocieplenia.

Źródło: PLOS ONE