Nasz mózg jest zdolny do rozróżniania twarzy rzeczywistych od syntetycznych, a technologia AI (sztucznej inteligencji) osiągnęła poziom, w którym syntetyczne twarze wyglądają tak realistycznie, jak prawdziwe.
Na stronie ThisPersonDoesNotExist.com można generować nieograniczoną liczbę obrazów twarzy, które nie należą do rzeczywistych osób. Są one tworzone przez algorytm AI zwanego „generatywną siecią antagonistyczną”, składającą się z dwóch sieci neuronowych konkurujących ze sobą. Jedna generuje nowe, wiarygodne obrazy (twarze), podczas gdy druga stara się odróżnić prawdziwe obrazy od fałszywych. W rezultacie system uczy się tworzyć realistyczne twarze.
Badania wykazały, że ludzie mają trudności z odróżnieniem syntetycznych twarzy od prawdziwych, a nawet oceniają syntetyczne twarze jako bardziej wiarygodne niż rzeczywiste. Jednak w innym badaniu, gdzie uczestnicy nosili czapeczki EEG mierzące aktywność elektryczną mózgu, stwierdzono różnice w aktywności mózgu przy patrzeniu na prawdziwe i syntetyczne twarze.
Te wyniki sugerują, że istnieje rozbieżność między naszym zachowaniem a tym, co „wie” nasz mózg. Z jednej strony uczestnicy nie potrafili świadomie odróżnić twarzy syntetycznych od rzeczywistych, ale z drugiej strony ich mózgi były w stanie rozpoznać różnicę.
Teraz, gdy syntetyczne twarze są łatwe do wytworzenia i tak przekonujące, jak prawdziwe zdjęcia, powinniśmy martwić się o fałszywe profile online, fałszywe wiadomości i inne. Postępy w technologii AI będą miały poważne implikacje w najbliższej przyszłości, dlatego konieczne są środki ostrożności i inne środki zapobiegawcze. Wellicht z czasem mózgowe wskazówki do wykrywania syntetycznych twarzy okażą się przydatne w opracowywaniu sposobów identyfikacji tych fałszerstw.
Źródło: Science Alert