Skip to main content

Japoński lądownik księżycowy SLIM, mimo początkowych problemów, może jeszcze „ożyć”. Statek kosmiczny, nazwany „Smart Lander for Investigating Moon” (SLIM), wylądował na Księżycu w piątek 19 stycznia. To historyczne wydarzenie sprawiło, że Japonia dołączyła do grona pięciu narodów, które osiągnęły Księżyc.

Po lądowaniu pojawiły się problemy. Panele słoneczne SLIM nie wygenerowały energii elektrycznej, co wzbudziło poważne obawy co do przyszłości lądownika. Jednak, jak poinformowała JAXA (Japońska Agencja Badań Kosmicznych) w poniedziałek, 21 stycznia, misja nie została jeszcze uznana za nieudaną, a eksperci pracują nad możliwością odzyskania funkcjonalności lądownika.

Gdy poziom baterii SLIM spadł do 12%, lądownik został celowo wyłączony, aby uniknąć nadmiernego rozładowania, które uniemożliwiłoby późniejszą reaktywację. Według danych telemetrycznych, panele słoneczne SLIM są zwrócone na zachód, co daje nadzieję na wygenerowanie energii, gdy słońce zacznie świecić na powierzchnię Księżyca od tej strony.

SLIM przesłał już dane techniczne i zdjęcia z piątkowego lądowania. Kolejne informacje, w tym przegląd dotychczasowych analiz danych, mają zostać udostępnione pod koniec tygodnia.

Misja SLIM ma na celu przetestowanie technologii umożliwiających precyzyjne lądowania na Księżycu. Lądownik miał za zadanie wylądować w odległości 100 metrów od wyznaczonego miejsca na krawędzi krateru Shioli. SLIM, który wystartował we wrześniu 2023 roku, towarzyszył teleskopowi rentgenowskiemu XRISM, który został rozmieszczony na niskiej orbicie okołoziemskiej.

SLIM, oprócz badań, zabrał również dwa minirovery, LEV-1 i LEV-2. LEV-1, zgodnie z planem, rozpoczął działanie na powierzchni Księżyca. JAXA jeszcze nie ogłosiła, czy lądownik osiągnął swój cel lądowania, ale prawdopodobnie więcej informacji zostanie ujawnionych w najbliższym czasie.

Źródło: Space