Skip to main content

Wrak statku, mający ponad 3000 lat, z nietkniętym ładunkiem został odnaleziony u północnych wybrzeży Izraela. Odkrycia dokonała firma Energean, notowana na londyńskiej giełdzie, prowadząca działalność u wybrzeży Izraela.

Podczas badań, firma odkryła wrak statku oraz setki amfor – dwuręcznych dzbanów, które w epoce brązu służyły do przechowywania towarów, takich jak wino czy oliwa z oliwek.

„Statek wydaje się, że zatonął w kryzysowej sytuacji, prawdopodobnie z powodu burzy lub ataku piratów, co było dobrze znanym zjawiskiem w późnej epoce brązu” – powiedział Jacob Sharvit, szef jednostki morskiej Izraelskiej Służby Starożytności.

Wrak został znaleziony ponad milę głębokości na dnie Morza Śródziemnego, 90 kilometrów od północnych wybrzeży Izraela. Szacuje się, że pochodzi z XIV lub XIII wieku p.n.e.

Odkrycie to jest niezwykle ważne, ponieważ datowane jest na okres, gdy handel morski zaczął gwałtownie rozwijać się w epoce brązu. Zespół Energean znalazł na dnie morza dużą stertę amfor.

„Kiedy wysłaliśmy im (izraelskiej służbie starożytności) zdjęcia, okazało się, że jest to sensacyjne odkrycie, znacznie przewyższające nasze oczekiwania” – powiedział Karnit Bahartan, lider ds. środowiska w Energean.

Sharvit dodał, że lokalizacja znaleziska, daleko od brzegu, świadczy o tym, że starożytni żeglarze potrafili nawigować bez widoczności brzegu, prawdopodobnie wykorzystując pozycje gwiazd i słońca.

„To odkrycie zmieniające historię na światową skalę” – stwierdził Sharvit.

Energean przeprowadziła operację wydobycia niektórych naczyń, które wkrótce zostaną zaprezentowane publicznie.

Źródło: Science Alert