Astronomowie odkryli najszybciej wirującą gwiazdę neutronową, co przynosi nowe spojrzenie na fizykę tych ekstremalnych obiektów. Gwiazdy neutronowe powstają z zapadających się jąder gwiazd masywnych, skupiając ogromne ilości materii w kulach o średnicy zaledwie kilkunastu kilometrów. Ze względu na swoją gęstość i ogromną odległość od Ziemi, badanie ich struktury wewnętrznej stanowi poważne wyzwanie. Jednym ze sposobów może być analiza maksymalnej prędkości obrotu – gwiazdy neutronowe osiągają ją naturalnie podczas formacji i interakcji z innymi ciałami kosmicznymi.
Gwiazdy neutronowe są znane ze swojej rotacji. Młode gwiazdy tego typu mogą obracać się setki razy na sekundę, ale z czasem ich prędkość maleje w wyniku oddziaływań z przestrzenią międzygwiezdną. Część z nich ma jednak bliskiego towarzysza – zwykłą gwiazdę, z której „kradną” materiał, zwiększając swoją prędkość. Te „milisekundowe pulsary” są najszybciej wirującymi gwiazdami we Wszechświecie.
Dotychczasowy rekord należy do pulsara PSR J1748-2446ad, który wiruje 716 razy na sekundę, a najnowsze obserwacje NASA potwierdzają, że gwiazda 4U 1820-30 osiąga tę samą prędkość. Dane z teleskopu NICER z lat 2017-2021 wykazały wyraźną pulsację promieniowania rentgenowskiego o częstotliwości 716 Hz, co potwierdza hipotezę o maksymalnej prędkości rotacji gwiazd neutronowych.
Źródło: Universe Today