Skip to main content

NASA podjęła decyzję o powołaniu swojego pierwszego szefa ds. sztucznej inteligencji, Davida Salvagniniego, który dotychczas pełnił funkcję głównego oficera ds. danych. To strategiczny krok mający na celu utrzymanie agencji na czele dynamicznie rozwijającej się dziedziny AI.

Bill Nelson, administrator NASA, podkreślił, że sztuczna inteligencja od dziesięcioleci jest bezpiecznie stosowana przez agencję, a jej dalszy rozwój może przyspieszyć tempo odkryć. „Ważne jest, abyśmy pozostali na froncie postępu i odpowiedzialnego użytkowania,” dodał Nelson.

W nowej roli Salvagnini będzie kierował wysiłkami NASA, aby prowadzić odpowiedzialne wykorzystanie AI zarówno w kosmosie, jak i na Ziemi, na korzyść całej ludzkości. Wcześniej pracował w społeczności wywiadowczej przez ponad 20 lat i dołączył do NASA w czerwcu 2023 roku. Salvagnini jest także wojskowym, który służył w Siłach Powietrznych USA przez 21 lat.

Nowe stanowisko nie oznacza jednak całkowitej zmiany kierownictwa AI w NASA; Kate Calvin, główna naukowiec agencji, pełniła rolę tymczasowego odpowiedzialnego oficera ds. AI przed mianowaniem Salvagniniego.

Salvagnini będzie odpowiadał za wyznaczanie szeroko zakrojonej wizji rozwoju i zastosowania AI w agencji oraz za prowadzenie innowacji technologicznych, kontynuując współpracę z innymi agencjami rządowymi, instytucjami akademickimi, partnerami przemysłowymi oraz innymi ekspertami, aby zapewnić, że NASA pozostanie na przedzie technologii AI.

Źródło: Yahoo News