Skip to main content

NASA zatwierdziła projekt Landolt Space Mission o wartości 19,5 miliona dolarów, mający na celu wysłanie sztucznej gwiazdy na orbitę Ziemi. To innowacyjne narzędzie może zrewolucjonizować badania kosmosu, pomagając w studiowaniu egzoplanet oraz ekspansji wszechświata.

Miniaturowy satelita wielkości pudełka na chleb, zwany CubeSat, będzie orbitować Ziemię z odległości 22 236 mil. Na tej wysokości jego prędkość będzie odpowiadać obrotowi Ziemi, co sprawi, że będzie wyglądał jak nieruchoma gwiazda na nocnym niebie i będzie łatwym celem do śledzenia przez teleskopy.

CubeSat, nazwany na cześć astronoma Arlo Landolta, będzie wystrzeliwał lasery z określoną liczbą fotonów, co pozwoli astronomom kalibrować teleskopy. Dzięki temu możliwe będzie dokładniejsze mierzenie światła emitowanego przez inne obiekty kosmiczne, eliminując wiele obecnych niepewności. Misja Landolt pomoże astronomom mierzyć światło z gwiazd z dziesięciokrotnie większą dokładnością niż obecnie.

Oprócz precyzyjnych pomiarów jasności gwiazd, Landolt może pomóc w znalezieniu większej liczby egzoplanet podobnych do Ziemi. Misja pomoże również w badaniach nad supernowymi, które mogą przyczynić się do lepszego zrozumienia tempa ekspansji wszechświata i ciemnej energii.

Źródło: Yahoo News