Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge odkryli węgiel w galaktyce GS-z12, która powstała 350 milionów lat po Wielkim Wybuchu. To odkrycie, dokonane za pomocą Teleskopu Kosmicznego Jamesa Webba (JWST), sugeruje, że węgiel mógł istnieć znacznie wcześniej, niż dotychczas sądzono. Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie Astronomy & Astrophysics.
Wcześniej uważano, że wszechświat zgromadził wystarczającą ilość węgla do formowania planet około miliarda lat po Wielkim Wybuchu. Jednak nowe dane wskazują, że pierwsze gwiazdy mogły uwalniać swoje zewnętrzne powłoki węgla znacznie wcześniej, co umożliwiło szybsze rozprzestrzenienie się tego pierwiastka.
Analiza światła z GS-z12 wykazała obecność węgla, tlenu i neonu. „Byliśmy zaskoczeni, widząc węgiel tak wcześnie we wszechświecie, ponieważ uważano, że najwcześniejsze gwiazdy produkowały znacznie więcej tlenu niż węgla,” powiedział Roberto Maiolino, współautor badania.
Odkrycie to może zmusić naukowców do przemyślenia roli wczesnych gwiazd we wszechświecie i sugeruje, że życie mogło mieć znacznie wcześniejszy start, niż wcześniej przypuszczano. Choć to życie mogło wyglądać zupełnie inaczej niż nasze, jedno jest pewne – prawdopodobnie było zbudowane z węgla.
Źródło: Yahoo News