Skip to main content

Astronauci, przebywając na pokładzie statków orbitujących w mikrograwitacji, wykazują zadziwiającą zręczność w adaptacji do tego niezwykłego środowiska. Nowe badanie odkryło, że brak grawitacji nie wpływa negatywnie na zdolność ludzi do oceny ruchu, zarówno podczas pobytu w kosmosie, jak i po powrocie na Ziemię. Okazuje się, że astronauci czują się, jakby poruszali się szybciej niż w rzeczywistości, ale mimo to potrafią dokładnie ocenić przebytą odległość.

Nasz organizm określa zmiany pozycji dzięki systemowi przedsionkowemu, który w mikrograwitacji traci część informacji, na której zwykle polega. Jednak w przestrzeni kosmicznej astronauci mogą stać się bardziej wrażliwi na informacje wizualne, co pomaga im kompensować brak normalnego środowiska ziemskiego.

Badacze przetestowali grupę astronautów przed, w trakcie i po ich rocznych misjach na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), porównując ich wyniki z grupą kontrolną na Ziemi. Okazuje się, że astronauci nie mają problemów z orientacją w przestrzeni kosmicznej, co jest dobrym znakiem dla sytuacji awaryjnych wymagających szybkiego poruszania się po ISS.

To małe badanie na grupie wysoce wyszkolonych jednostek wskazuje na potrzebę dalszych badań, aby lepiej zrozumieć rolę systemu przedsionkowego w szacowaniu ruchu do przodu i to, jak grawitacja wpływa na percepcję w innych aspektach.

Źródło: Science Alert