Skip to main content

W Kenii, na zboczach wymarłego wulkanu Mount Kenya, naukowcy odkryli nowy, niewielki gatunek żaby, co stanowi wyzwanie dla dotychczasowego rozumienia różnorodności płazów we wschodniej Afryce. Żaba ta nie tylko należy do nowego gatunku, ale również do zupełnie nowego rodzaju, co zostało opublikowane 7 listopada w Zoological Journal of the Linnean Society.

Badacze schwytali samca tego gatunku w 2015 roku. Żaba, nazwana Kenyaphrynoides vulcani, wyróżnia się brązowo-zielonymi znakami i dużymi końcówkami palców, co sugeruje, że jest wprawnym wspinaczem. Posiada również kolce na kciukach, zwane kolcami ślubnymi, służące samcom do chwytania samic podczas rozrodu.

To odkrycie zaskoczyło naukowców, ponieważ burzy dotychczasową koncepcję „Kenyan Interval”, opisującą zauważalny brak różnorodności płazów w Kenii w porównaniu z sąsiednimi krajami. W Tanzanii i Etiopii występuje wiele gatunków płazów, podczas gdy Kenia, ze względu na swoją aktywność tektoniczną, uważana jest za mniej gościnne miejsce dla żab i innych płazów.

Naukowcy twierdzą, że żaba mogła kiedyś zamieszkiwać szersze obszary i z czasem, w miarę zmian klimatycznych, podążała za tropikalnymi lasami, aż dotarła na szczyt Mount Kenya. Aby lepiej zrozumieć tę „zagadkową gatunek”, konieczne będą dalsze badania.

Źródło: Yahoo News