Marc Gauthier, 63-letni pacjent z długotrwałą chorobą Parkinsona, odzyskał zdolność chodzenia dzięki nowemu, szwajcarskiemu implantowi neuroprotezy, który został mu wszczepiony w Szpitalu Uniwersyteckim w Lozannie (CHUV). Urządzenie to, składające się z pola elektrod umieszczonych przy rdzeniu kręgowym oraz generatora impulsów elektrycznych pod skórą brzucha, stymuluje rdzeń kręgowy do aktywacji mięśni nóg.
Gauthier, rodowity mieszkaniec Bordeaux we Francji, wyraził swoje zadowolenie, mówiąc o niezależności, jaką odzyskał dzięki urządzeniu. Dzięki terapii może teraz swobodnie wychodzić z domu i zajmować się codziennymi sprawami. Choroba Parkinsona jest schorzeniem neurodegeneracyjnym, objawiającym się drżeniem, sztywnością oraz problemami z równowagą i koordynacją.
Zespół Grégoire Courtine’a z Centrum Badań NeuroRestore, który opublikował swoje odkrycia w czasopiśmie Nature Medicine, wskazuje, że technologia ta może znacząco poprawić jakość życia pacjentów z zaawansowanym Parkinsonem. Dave Marver, dyrektor generalny firmy Onward Medical, odpowiedzialnej za projektowanie implantu, podkreśla unikalność urządzenia ze względu na jego specyficzną i elastyczną zdolność do celowania w rdzeń kręgowy.
W przyszłym roku zespół Courtine’a planuje przeprowadzenie klinicznych testów na kolejnych sześciu pacjentach. Jocelyne Bloch, neurochirurg, który przeprowadził operację na Gauthierze oraz współdyrektor NeuroRestore, zaznacza, że terapia ta może przyczynić się do zwiększenia pewności siebie pacjentów, poprawy ich interakcji społecznych i ogólnej jakości życia.
Źródło: Yahoo News