Skip to main content

Niewielka kropka światła, dostrzeżona przez Teleskop Hubble’a, okazała się jedną z największych galaktyk we wczesnym wszechświecie, jak ujawniają obserwacje Teleskopu Kosmicznego Jamesa Webba. Galaktyka, nazwana Gz9p3, została zaobserwowana, jak wyglądała zaledwie 510 milionów lat po Wielkim Wybuchu, co stanowi prawdziwą młodość 13,8 miliardów lat trwającego już wszechświata.

Gz9p3 zaskoczyła naukowców swoją masą i dojrzałością, które znacząco przekraczają oczekiwania dotyczące galaktyk z tego okresu. Została ona zauważona w czasie, kiedy już zawierała kilka miliardów gwiazd, co stanowi wyzwanie dla dotychczasowych teorii dotyczących szybkości wzrostu wczesnych galaktyk.

Badania sugerują, że Gz9p3 mogła powstać w wyniku zderzenia dwóch wczesnych galaktyk, co jeszcze bardziej komplikuje zagadkę jej rozmiaru i szybkiego rozwoju. Teleskop Jamesa Webba pozwolił dostrzec dwie jasne plamy wskazujące na dwie gęste jądra, co jest typowym wynikiem interakcji galaktyk.

Oprócz określenia wieku, masy i kształtu tej starożytnej galaktyki, zespół badał również jej populację gwiazdową, odkrywając, że stare gwiazdy w Gz9p3 są bogatsze w metale niż młodsze, co wskazuje na wcześniejsze supernowe i wzbogacenie wczesnego wszechświata w metale.

Te odkrycia sugerują, że proces akumulacji masy i formowania gwiazd w galaktykach mógł zachodzić znacznie szybciej i skuteczniej po Wielkim Wybuchu niż wcześniej przypuszczano, co może skłonić astrofizyków do zmiany modelowania wczesnych lat wszechświata.

Źródło: Nature