Skip to main content

Archeolodzy w Egipcie dokonali niezwykłego odkrycia, odnajdując górną część wielkiej statuy przedstawiającej słynnego faraona Ramzesa II. Znalezisko to miało miejsce w pobliżu starożytnej Hermopolis (dzisiejsze el-Ashmunein), około 250 kilometrów na południe od Kairu.

Odkryta część, mająca około 3,8 metra wysokości, ukazuje Ramzesa II w podwójnej koronie i hełmie zwieńczonym królewskim kobrą. Na tyle statuy wyryte są hieroglify, które wymieniają różne tytuły króla, mające na celu wysławienie jego osoby. Niższa część statuy została znaleziona w 1930 roku przez niemieckiego archeologa Günthera Roedera, a odkrycie górnej części kompletuje obraz statuy, która pierwotnie miała około 7 metrów wysokości.

W trakcie panowania Ramzesa II, Egipt był rozległym imperium, a faraon ten znany jest z licznych statui wzniesionych za jego życia i po śmierci, w tym gigantycznych posągów w Abu Simbel.

Ekskawacje, które doprowadziły do odkrycia górnej części statuy, były prowadzone przez egipsko-amerykański zespół pod kierownictwem Basema Gehada i Yvony Trnka-Amrhein. Oprócz odkrycia statuy, zespół pracuje również nad restauracją bazyliki Ashmunein, poświęconej Dziewicy Marii, zbudowanej na miejscu w VI wieku.

Źródło: Live Science